Kategoriler
Genel

Yara… Göz… Kemik…

misir_katliam-jpg20130727125525

Mısır’ın başkenti Kahire’deki Rabiatul Adeviyye Meydanı’ndan her saniye bir göstericinin yaralandığına işaret eden, “gerçek mermi” sözleri duyuluyor. Kalabalık yol vererek, yaralıları taşıyanların hastaneye kadar ulaşmasını sağlıyor. Hastanede müsait olan doktor, göstericilerden getirdikleri yeni yaralıyı, ilk müdahalesi bitmiş hastadan boşalan yatağa koymalarını talep ederek tedavisine başlıyor.

Hastane Müdürü Hişam İbrahim, “Yara… göz… kemik…” diye bağırarak, doktorlara, yaralıların hangi bölgelerine müdahale etmeleri gerektiği konusunda yönlendirmelerde bulunuyor.

Kan, hangi yaralıya ait olduğu belli olmaksızın hastanenin her yerine yayılmış durumda. Başlarından vurulan yaralıların kafalarından, ağızlarından ve burunlarından hava yerine kan akıyor.

Yaralılardan yükselen inlemeler ile Sisi’ye yapılan “Rabbimiz senden intikamını alsın” beddualarına, doktorların, “Buraya acilen tüp lazım”, “Acilen teneffüs borusuna ihtiyacım var” ve “Acil müdahale” çağrıları birbirine karışıyor.

Sahra hastanesi görevlilerinden Yahya Mekkiye, göstericilere yönelik müdahalenin ardından meydanda can pazarı yaşandığını anlatıyor.

Mekkiyye, “Yaralılar, sabah namazdan sonra ilk 3 saat içerisinde getirildi. Hepsi vücutlarına isabet eden gerçek mermilerle yaralanmıştı. Getirilenlerin çoğu, keskin nişancılar tarafından açılan ateşle başlarından vurulmuştu” diyor.

Öte yandan, meydanda kurulu platformdan aralarında gösterileri bitirmeyi hedefleyen provokatörlerin bulunduğuna dair anonslar yapılarak, göstericilere, eylemlerini barışçıl şekilde sürdürmeleri ve kendilerine saldırıda bulunan olursa meydandaki güvenlik görevlilerine bildirmeleri için çağrılar tekrarlanıyor.

Görgü tanıkları, gece boyunca Rabiatul Adeviyye Meydanı yakınındaki meçhul asker anıtının etrafında göstericiler ile güvenlik güçleri arasında çatışmaların devam ettiğini, emniyet güçlerinin göz yaşartıcı gaz ile gerçek mermi kullandığını ifade ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir